USG ścięgna Achillesa – dla kogo?

usg sciegna achillesa dla kogo

Ścięgno Achillesa jest ważną częścią ludzkiego ciała. Odpowiada między innymi za swobodne poruszanie się człowieka. W większości przypadków pacjenci odkrywają tę rolę, gdy zaczynają odczuwać problemy ze ścięgnem Achillesa. Taka kontuzja może być poważna, a jej leczenie bywa bardzo czasochłonne. Dlatego szybka i dokładna diagnoza jest niezbędna do wdrożenia właściwego i precyzyjnego leczenia. 

Dolegliwości ze strony ścięgna Achillesa – zdiagnozuj zapalenie ścięgna

Jedną z najczęstszych dolegliwości związanych ze ścięgnem Achillesa jest jego stan zapalny. Wynika to głównie z nadużywania i nadwyrężania tej części ciała. Dlatego uskarżają się na nie biegacze, którzy po długim i intensywnym treningu odczuwają ból w okolicy nóg i stóp. Warto wiedzieć, że ścięgno Achillesa jest najdłuższym ścięgnem w ludzkim ciele i odpowiada między innymi za zdolność wchodzenia po schodach czy skakania. Wszelkie kontuzje z tym związane mogą zatem znacząco utrudniać codzienne czynności, nie tylko u zawodowych sportowców. 

Głównymi objawami zapalenia ścięgna Achillesa są bóle podudzia. Może również wystąpić sztywność i obrzęk. Ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z lekarzem, jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów. Ortopeda sprawdzi, czy ścięgno Achillesa nie jest w stanie zapalnym lub czy uraz nie jest poważniejszy, jak naderwanie lub zerwanie ścięgna.

Kogo dotyczą problemy ze ścięgnem Achillesa?

Grupą najbardziej narażoną na choroby ścięgna Achillesa są niewątpliwie sportowcy – zarówno profesjonaliści, jak i ci, którzy uprawiają różne formy aktywności ruchowej amatorsko. Sport to zdrowie, ale wystarczy zbyt intensywny trening, nagłe wprowadzenie nowych, ciężkich ćwiczeń lub po prostu zła pozycja stopy podczas biegania, a może to doprowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład problemów ze ścięgnem Achillesa. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedynie problem sportowców. 

Problemy ze ścięgnem Achillesa mogą być również spowodowane słabymi mięśniami łydek. U pacjenta, który na co dzień nie uprawia aktywności fizycznej, nagły skręt, zwiększona ruchliwość – nawet podczas biegu do autobusu – może spowodować przeciążenie ścięgien. Kolejnym czynnikiem, który może mieć na to wpływ, jest noszenie butów na wysokim obcasie. Ponadto na nadmierne przeciążenie ścięgna Achillesa wpływa również wiek pacjenta – im starsza osoba, tym bardziej ścięgna i mięśnie są obciążone.

Diagnostyka ścięgna Achillesa przy użyciu badania USG

Główną procedurą diagnozowania problemów ze ścięgnem Achillesa jest badanie ultrasonograficzne. Ortopeda może dokładnie określić, jak rozległy jest stan zapalny lub czy ścięgno już się zerwało. Podczas badania USG ścięgna Achillesa diagnosta dokładnie bada budowę ścięgna, jego kaletkę oraz zarys kości.  Co ważne, nie musisz przygotowywać się do tego badania. 

Należy jednak pamiętać o wygodnym ubraniu, aby stopa i podudzie były swobodnie dostępne. Badanie USG ścięgna Achillesa jest nieinwazyjne i całkowicie bezpieczne, dlatego mogą je wykonywać zarówno dorośli, jak i dzieci, osoby starsze oraz kobiety w ciąży. Podczas takiego badania lekarz dokładnie ocenia stopień uszkodzenia ścięgna Achillesa i decyduje, co dalej należy zrobić, aby przywrócić pełną sprawność. W przypadku napięć i łagodnych stanów zapalnych może się okazać, że wystarczy odpoczynek, nie przeciążanie nogi oraz odpowiednie ćwiczenia pod okiem fizjoterapeuty. Jeśli uraz jest poważniejszy, może być konieczny zabieg chirurgiczny, zwłaszcza w przypadku naderwania lub zerwania ścięgna Achillesa. Leki mogą być również przepisywane w celu złagodzenia bólu związanego ze stanem po urazie ścięgna Achillesa

Warto pamiętać, że szybka diagnoza to również szybszy powrót do zdrowia – jeśli więc będziesz odczuwać dolegliwości, nie zwlekaj i udaj się do lekarza.

 

Źródło: Gabinet USG

Likes:
0 0
Views:
572
Article Categories:
Zdrowie i uroda

Comments are closed.