Przeliczanie dużej gotówki – dlaczego warto zlecić to specjalistom?

money

Chociaż transakcje bezgotówkowe stają się coraz popularniejsze, wciąż wiele polskich firm na co dzień obraca sporymi ilościami gotówki. Jej odpowiednie przeliczenie to wymagające zadanie. Na szczęście na rynku funkcjonują przedsiębiorstwa, które w ramach cash handlingu wykonują usługę liczenia pieniędzy. Dlaczego warto skorzystać z ich profesjonalnego wsparcia? Co jeszcze mają do zaoferowania przedsiębiorcom?

Outsourcing liczenia gotówki – dlaczego warto? 

Outsourcing zadań, procesów i funkcji to współcześnie jedna z najefektywniejszych metod zarządzania przedsiębiorstwem. Przynosi ona korzyści nie tylko dla zleceniodawcy, ale i firmy zewnętrznej specjalizującej się w danej dziedzinie. Polscy przedsiębiorcy niechętnie jednak przystają na współpracę, zwłaszcza jeśli ma ona dotyczyć tak newralgicznych obszarów, jak liczenie gotówki. Tymczasem powierzenie tego zadania odpowiedzialnemu podmiotowi zewnętrznemu ma wiele atutów. Oto najważniejsze.

  1. Wygoda. Przeliczanie pieniędzy to żmudny proces, który obciąża przedsiębiorcę lub jego personel, zwłaszcza jeśli firma nie dysponuje nowoczesnymi rozwiązaniami z zakresu automatyki bankowej. Skorzystanie z usług zewnętrznego podmiotu to zdecydowanie wygodniejsza opcja.
  1. Bezpieczeństwo. Powierzając dużą gotówkę profesjonalnemu podmiotowi, przedsiębiorca zyskuje pewność, że trafia ona do dobrych rąk. Firmy zajmujące się przeliczaniem dużej gotówki dysponują fachowym sprzętem, który zapewnia dokładność oraz szybkość działania. Ryzyko pomyłki jest zatem niewielkie, podobnie jak prawdopodobieństwo utraty lub kradzieży przekazanych środków. Podmioty z branży cash handling dysponują bowiem odpowiednimi zabezpieczeniami. 

Nie oznacza to jednak, że gotówkę można powierzyć dowolnej firmie zewnętrznej świadczącej usługi z zakresu cash handlingu. Podmiot należy uprzednio sprawdzić pod kątem doświadczenia oraz zaplecza logistycznego i kadrowego, jakim dysponuje. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. 

  1. Oszczędność czasu i pieniędzy. Przeliczanie dużej gotówki to żmudne zajęcie, nawet jeśli przedsiębiorca dysponuje liczarkami. Zlecenie zadania podmiotowi zewnętrznemu sprawi, że pracownicy będą się mogli skupić na innych obowiązkach. Pracodawca nie będzie musiał również zatrudniać dodatkowego personelu, ani kupować i systematycznie serwisować specjalistycznych urządzeń do liczenia pieniędzy. Usprawni to funkcjonowanie przedsiębiorstwa i obniży koszty operacyjne.

Więcej niż liczenie gotówki – czym jest cash handling? 

Wbrew obiegowej opinii firmy świadczące usługi z zakresu cash handlingu nie zajmują się wyłącznie liczeniem gotówki. Do ich obowiązków należy również weryfikacja autentyczności banknotów, a także ich posortowanie i zaewidencjonowanie. Dzięki rzetelnej ewidencji przedsiębiorca może uniknąć różnego rodzaju problemów z rozliczeniami na koniec miesiąca.

Podmioty tego typu zapewniają również profesjonalne usługi transportu wartości pieniężnych (pieniędzy, obligacji skarbowych, weksli, złota czy też kamieni szlachetnych). Dysponują bowiem wiedzą, doświadczeniem i zapleczem logistycznym, dzięki czemu są w stanie odpowiednio zabezpieczyć powierzoną im gotówkę. Zlecenie przewozu pieniędzy wyspecjalizowanemu podmiotowi zdecydowanie zmniejsza ryzyko kradzieży. Dlatego jeśli przedsiębiorstwo na co dzień obsługuje duże ilości gotówki, outsourcing transportu wydaje się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Firmy z branży cash handling zajmują się także obsługą inteligentnych wpłatomatów, które automatyzują obrót gotówki w przedsiębiorstwie. Nie tylko usprawnia to funkcjonowanie firmy, ale również pozwala obniżyć koszty operacyjne.

Przeliczanie dużej gotówki to żmudne i wymagające zadanie. Dlatego warto je zlecić specjalistom, podobnie jak inne czynności, takie jak sortowanie banknotów czy też weryfikowanie ich autentyczności. To wygodne, a zarazem bezpieczne rozwiązanie, które na dodatek pozwala obniżyć koszty działalności. Nic więc dziwnego, że coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na ten krok.

Źródło: CHL Holding

Likes:
0 0
Views:
593
Article Categories:
Biznes

Comments are closed.