Nowe zbiorniki na gaz propan – jaki wybrać do domu jednorodzinnego?

zbiornik podziemny cena

Domy jednorodzinne są najczęstszym docelowym odbiorcą ogrzewania gazowego. To właśnie do prywatnych odbiorców indywidualnych trafia najwięcej zbiorników na gaz propan. Coraz częściej w trosce o wieloletnie bezawaryjne działanie oraz własne bezpieczeństwo klienci decydują się na zakup nowego zbiornika na gaz płynny propan. Jednak stają oni wtedy przed dylematem dotyczącym wielkości oraz pojemności zbiornika, a także tego, czy decydować się na zbiornik naziemny czy też podziemny. Podpowiemy, jakie aspekty wziąć pod uwagę i jaki wariant wybrać.

Jak wybrać odpowiedni zbiornik na gaz propan?

Przede wszystkim należy bezwzględnie pamiętać, że dobór zbiornika na gaz propan jest kwestią bardzo indywidualną. To, co doskonale sprawdza się u sąsiada, niekoniecznie musi zdać egzamin również w naszym domu i na naszym podwórku. Dokonując wyboru zbiornika na gaz propan, należy rozważyć kilka kwestii i odpowiedzieć sobie na parę istotnych pytań. Jak duża jest nasza posesja i gdzie możemy posadowić nowy zbiornik na gaz płynny propan? Jaki metraż domu będziemy ogrzewać propanem oraz jak często chcemy tankować zbiornik? Dodatkowo warto się zastanowić, czy kwestie estetyczne, w kontekście lokalizacji zbiornika na gaz w pobliżu domu, są dla nas istotne.

Naziemny czy podziemny zbiornik na propan?

Wszystkie zbiorniki na gaz, zarówno nowe, jak i używane, a także o dowolnej pojemności, dostępne są w wariancie naziemnym bądź podziemnym. Istotne jest to, że wybór pomiędzy tymi dwoma wariantami, podziemnym i naziemnym, nie ma żadnego wpływu na bezpieczeństwo czy komfort użytkowania. Ważne są natomiast względy czysto praktyczne. 

Naziemne zbiorniki na gaz są częściej wybierane przez właścicieli nieco większych posesji. Podziemne zbiorniki na propan cieszą się z kolei powodzeniem wśród właścicieli mniejszych podwórek. Z czego to wynika? Najczęściej z odległości, które zgodnie z rozporządzeniem musi zachować zbiornik z gazem od granicy działki oraz budynków mieszkalnych i gospodarczych. Konkretne wartości są ściśle określone we wspomnianym rozporządzeniu, zależą one od wielkości zbiornika, a także od tego, czy jest to zbiornik naziemny czy też podziemny. I tak naziemne zbiorniki na gaz propan muszą zachować niemal dwukrotnie większe odległości od granicy działki i budynków niż to jest w przypadku podziemnych zbiorników na gaz propan. Dodatkowo często decydują także względy estetyczne. Naziemny zbiornik na gaz jest dużo trudniejszy do ukrycia. Z kolei podziemny zbiornik na gaz zostaje umieszczony pod powierzchnią gruntu i staje się całkowicie niewidoczny. Ponadto na jego powierzchni można zasiać trawę lub posadzić drobne kwiaty, które dodatkowo zakamuflują jego posadowienie. Znacznie rzadziej decydują kwestie ekonomiczne, choć nie pozostają one bez znaczenia. Naziemne zbiorniki na gaz są nieco tańsze niż ich podziemne odpowiedniki. W zależności od dystrybutora różnica w cenie może się wahać w przedziale 15–20%.

Zbiornik na gaz propan o optymalnej pojemności

Wybór pojemności zbiornika jest nieco łatwiejszy niż decyzja o wariancie naziemnym i podziemnym. W grę wchodzi czysta matematyka. Ważne jest to, jak duży metraż domu będzie ogrzewany przy użyciu gazu propan oraz jak często będziemy chcieli uzupełniać zapas gazu w zbiorniku

Zbiorniki na gaz dostępne są w pojemności 990 l, 1750 l, 2700 l, 2750 l, 4850 l, 5000 l, 6400 l, 7000 l. Ponadto niektórzy dystrybutorzy oferują wykonanie na życzenie klienta zbiornika o dowolnej pojemności. Jest to bardzo wygodna opcja, która dodatkowo uelastycznia ofertę i sprawia, że każdy znajdzie zbiornik na gaz idealnie dopasowany do swoich potrzeb oraz wymagań. Dystrybutorzy gazu i wykonawcy instalacji z reguły służą także pomocą w doborze zbiornika o optymalnej pojemności. Przyjmuje się jednak, że dla domu jednorodzinnego o powierzchni około 150 m2 zupełnie wystarczający jest zbiornik o pojemności 2700 l. Tankowanie takiego zbiornika może odbywać się nie częściej niż dwa razy do roku. Pozwala to na zakup gazu w najlepszej cenie i bez obaw, że paliwa zabraknie w najmniej spodziewanym momencie.

Źródło: LPGDirect – dystrybutor gazu grzewczego

Likes:
0 0
Views:
1200

Comments are closed.