Każdy chce, by pożegnanie bliskiej osoby przebiegało w sposób godny i elegancki. Taki, który pozwoli upamiętnić ją w jak najlepszy sposób. Nie każdy jednak wie, jakich w tym momencie użyć słów, jak zwrócić się do zebranych gości – tym bardziej, że wiąże się to z przeżywaniem niełatwych emocji. Dlatego zawsze jest ktoś, kto czuwa nad przebiegiem uroczystości pogrzebowych. W przypadku pogrzebu katolickiego taką rolę pełni ksiądz, który odprawia mszę świętą oraz celebruje ostatnie pożegnanie. Jeśli rodzina osoby zmarłej zdecyduje się na pochówek świecki, wówczas taką funkcję przejmuje mistrz ceremonii.
Mistrz ceremonii – kto może nim zostać?
Do tego, by zostać mistrzem ceremonii pogrzebowej nie trzeba mieć konkretnego, kierunkowego wykształcenia. W tym zawodzie w wyjątkowy sposób istotne jest to, jaka jest osoba, która miałaby tę funkcję pełnić. Musi bowiem charakteryzować się wysokim poziomem kultury osobistej, ale także empatii, zrozumienia i cierpliwości. Do jej zadań należy przecież prowadzenie uroczystości pogrzebowych, musi więc mieć świadomość, że dla rodziny osoby zmarłej to jedne z najtrudniejszych momentów w życiu.
Mistrz ceremonii musi być także odporny na stres. W trakcie przygotowań do organizacji pogrzebu musi wiedzieć, że w tym czasie może usłyszeć wiele trudnych, czasem szokujących historii. A już na pewno takich, które wywołują ogromne uczucie współczucia, często nawet niesprawiedliwości – kiedy trzeba pochować osobę młodą lub gdy dowiaduje się o wielu trudnych szczegółach związanych z ostatnimi chwilami życia osoby zmarłej. Ponadto ktoś, kto chce podjąć się właśnie tego zawodu, musi mieć łatwość w nawiązywaniu kontaktów z innymi; powinien również być obyty z wystąpieniami publicznymi. Jednym z zadań jest bowiem przemówienie do zebranych gości, a czasem mogą to być tłumy.
Mistrzem ceremonii może zostać zarówno kobieta, jak i mężczyzna. Ważne jednak, by podejmując się tego zadania, być pewnym swojej decyzji. Jeśli ktoś zadeklaruje poprowadzenie uroczystości pogrzebowych, nie może w trakcie stwierdzić, że będzie to dla niego zbyt trudne czy emocjonujące zadanie. Rodzina zmarłego liczy na to, że nad przebiegiem pogrzebu będzie czuwać profesjonalista, który dokładnie wie, jak się zachować w takim momencie.
Czym zajmuje się mistrz ceremonii?
Najprościej rzecz ujmując, mistrz ceremonii odpowiada za organizację i przeprowadzenie oprawy uroczystości pogrzebowych. Na ogół jego obecność wiąże się z pochówkiem świeckim, jednak można zauważyć, że mistrzowie są angażowani także w przypadku pogrzebów katolickich. Do ich zadań należy pożegnanie osoby zmarłej, na przykład w domu pogrzebowym, poprowadzenie konduktu żałobnego, a także odprawienie uroczystości nad grobem zmarłego. Rola mistrza ceremonii może się jednak różnić – w zależności od tego, jaka będzie wola rodziny osoby zmarłej. Może on pełnić funkcję podobną do suflera, czyli nadzorować, by wszystkie elementy uroczystości przebiegały zgodnie z planem. W wielu przypadkach odpowiada również za wygłoszenie mowy pogrzebowej.
Choć mistrzem ceremonii powinna być osoba, która ma dużą łatwość w przemowach i dobieraniu odpowiednich słów do konkretnej okazji, to właśnie w przypadku mowy pogrzebowej musi się do niej starannie przygotować. Wiąże się to między innymi z wcześniejszą rozmową z rodziną osoby zmarłej, by móc zdobyć jak najwięcej informacji, które można by w takiej mowie zawrzeć i przekazać wszystkim zebranym. Jednocześnie należy tak ubrać wiadomości w słowa, by były rzeczywiście pięknym wspomnieniem i upamiętnieniem zmarłego. W niektórych przypadkach to bliscy osoby zmarłej chcą we własnym zakresie wygłosić mowę pogrzebową. Wychodzą z założenia, że najlepiej znają zmarłego i to właśnie oni będą w stanie najlepiej przekazać to, jak ważną rolę pełnił w ich życiu. Również w takim przypadku można liczyć na wsparcie ze strony mistrza ceremonii, który pomoże w przygotowaniu mowy, pomoże dobrać odpowiednie słowa. Będzie też w pogotowiu na wypadek, gdyby ktoś z rodziny uznał, że jednak nie będzie w stanie wygłosić takiej przemowy.