Ładunek typu COIL – o czym pamiętać podczas transportu?

ladunek Coil

Dzięki intensywnemu rozwojowi transport drogowy zapewnia dzisiaj szerokie możliwości przewozu zróżnicowanych ładunków. W naczepach przewozi się elektronikę, żywność, meble, silniki, ubrania i wiele innych. Transport drogowy jest sprawdza się również w przypadku ładunków typu COIL. Czym się one charakteryzują? O czym należy pamiętać podczas ich przewozu?

Ładunek typu COIL – co to? Krótka charakterystyka

Mianem ładunku typu COIL można określić zwój nawinięty na szpulę. Taka forma ułatwia przechowywanie wielu materiałów i surowców, które są poddawane dalszej obróbce i wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu. Zwojem może być m.in.:

  • blacha ze stali węglowej walcowana na zimno lub gorąco,
  • blacha ocynkowana ze stali,
  • taśma, drut lub linki wykonane ze stali,
  • przewody elektryczne,
  • rury metalowe,
  • papier.

Ładunki typu COIL mogą mieć praktycznie dowolną szerokość i długość, a ich waga zazwyczaj przekracza kilkanaście ton. Zwoje nawinięte na szpulę często zalicza się do towarów ponadgabarytowych, stąd też ich transport wymaga szczególnej troski.

O czym pamiętać podczas transportu ładunków typu COIL?

Przewóz ładunków typu COIL to wymagające zadanie. Jeśli coś poszłoby nie tak, zwoje nawinięte na szpulę mogłyby stwarzać ogromne zagrożenie. Zapewnienie bezpieczeństwa transportu to zatem kluczowe wyzwanie. Jak o to zadbać? O czym pamiętać podczas przewozu ładunków typu COIL?

  1. Odpowiednia flota transportowa. Podstawową gwarancją, że szpule ze zwojami dotrą bezpiecznie i w niezmienionym stanie do adresata, jest wykorzystanie odpowiedniej floty transportowej. W przypadku ładunków typu COIL stosuje się specjalne naczepy kurtynowe z szerokim wgłębieniem w podłodze (tzw. muldą) oraz przesuwnym dachem (z ang. coilmulde) Taka konstrukcja zapewnia szpulom stabilne położenie i ułatwia ich rozładunek.
  2. Właściwe zabezpieczenie ładunku. Transport zwojów nawiniętych na szpule wymaga właściwego mocowania. Nieodpowiednio zabezpieczone mogłyby w niekontrolowany sposób przemieścić się, np. podczas gwałtownego hamowania lub ostrego skrętu, stwarzając zagrożenie nie tylko dla kierowcy, ale i innych uczestników ruchu drogowego, a także mienia.
    Z tego względu naczepy transportowe przeznaczone do przewozu ładunków typu COIL są wyposażone w systemy specjalnych klinów, które pozwalają zabezpieczyć szpule ze zwojami i przeciwdziałają ich niekontrolowanemu przemieszczaniu się. Dodatkowo materiały w zwojach często spina się stalowymi taśmami bądź łańcuchami. Zabezpiecza się też ich krawędzie, np. przy pomocy stalowych pierścieni. Na koniec mocuje się je pasami transportowymi.
  3. Dobór trasy. Z uwagi, że zwoje nawinięte na szpulę często są kwalifikowane jako ładunki ponadgabarytowe, ich transport nie może odbywać się na zwykłych warunkach. W praktyce oznacza to m.in., że część standardowo wykorzystywanych podczas przewozów odcinków dróg będzie wyłączona z użytku. Opracowana trasa powinna uwzględniać nie tylko występujące na niej przeszkody (np. ostre zakręty, wiadukty), ale również natężenie ruchu. W niektórych przypadkach wymagana będzie asysta pilota, a nawet policji.
  4. Dobór kierowcy. Duża odpowiedzialność za przebieg transportu szpuli ze zwojami spoczywa na barkach kierowcy. Dlatego powinna to być osoba doświadczona w przewozie ładunków ponadgabarytowych. Pewnych sytuacji na drodze nie da się uniknąć, niektóre jednak doświadczony kierowca będzie w stanie przewidzieć zawczasu i im zapobiec.

Podczas transportu ładunki typu COIL mogą stwarzać duże zagrożenie nie tylko dla osób postronnych, ale i samego kierowcy. Dlatego ich transport musi odbywać się z poszanowaniem najwyższych standardów dotyczących bezpieczeństwa. Jego organizację warto powierzyć firmie spedycyjnej z doświadczeniem. Nie tylko będzie ona dysponować odpowiednią flotą transportową, ale również zadba o wszelkie szczegóły związane z przewozem tak wymagającego ładunku. Dzięki temu transport dotrze do adresata w terminie, a jednocześnie nie będzie stwarzać większego zagrożenia dla innych.

Likes:
0 0
Views:
355
Article Categories:
Biznes

Comments are closed.