Automatyzacja w inteligentnym domu – przykłady

rolety

Mniej lub bardziej rozbudowana automatyka do domu to gwarancja wyższego poziomu codziennego życia. Zarówno biorąc pod uwagę ogólną wygodę realizacji poszczególnych czynności, jak i bezpieczeństwo osób oraz mienia. Wszystko to sprawia, że warto dowiedzieć się, w jaki sposób można z niej korzystać.

Dostępnych metod jest mnóstwo. Ciągły rozwój przewodowych i bezprzewodowych systemów Smart Home sprawia, że instalatorzy korzystają z coraz bardziej zaawansowanych technicznie rozwiązań. Nie bez znaczenia jest również fakt, iż tego typu technologie cały czas tanieją. Dzięki temu dostęp do nich zyskuje cały czas rosnąca grupa odbiorców.

Automatyczne sterowanie oświetleniem w domu inteligentnym 

Zaczynamy od jednego z najczęściej wymienianych przykładów użycia automatyki w obiektach mieszkalnych. W systemie inteligentnym zintegrowana zostają praca nie tylko poszczególnych źródeł światła, ale też czujników ruchu, jasności i zmierzchu, programatorów czasowych, a nawet elementów instalacji alarmowej i monitoringu. Jakie możliwości zapewniam nam taki system?

  •       Automatyczne uruchamianie oświetlenia po wykryciu ruchu – przydatne zwłaszcza na korytarzach i schodach. Nocne wędrówki po domu lub mieszkaniu staną się znacznie bezpieczniejsze.
  •       Dostosowanie oświetlenia do pory dnia – gdy słońce zajdzie, a wewnątrz zrobi się ciemno, system może automatycznie uruchomić poszczególne lampy. Dzięki programatorom, wskazać możemy konkretną godzinę załączenia światła.
  •       Symulacja obecności – gdy wyjeżdżamy na dłużej, system może sam uruchamiać oświetlenie, symulując tym samym naszą obecność. Światła włączą się również wtedy, gdy czujniki wykryją ruch osoby niepożądanej.
  •       Tworzenie scen – po wprowadzeniu programu, lampy będą uruchamiać się o wyznaczonych godzinach i w konkretnych sytuacjach (np. wraz z budzikiem).

Automatyczne, inteligentne ogrzewanie 

Kolejny przykład na to, jak automatyka domowa może ułatwić nam życie. Czujniki temperatury wykryją, gdy w wybranym pomieszczeniu zrobi się zbyt zimno i od razu prześlą stosowny sygnał do jednostki centralnej. Następnie uruchomione zostaną grzejniki. Gdy z kolei temperatura osiągnie poziom optymalny, urządzenia grzewcze zostaną odcięte. Dzięki temu możemy liczyć na poważne oszczędności energii.

To oczywiście nie wszystko. Podobnie jak w przypadku oświetlenia, skorzystać możemy też z programatorów czasowych, pracujących w trybie dziennym, tygodniowym lub rocznym. Systemy inteligentne często pobierają również informacje z internetowych serwisów pogody.

Automatyczne nawadnianie ogrodu 

Omawiane systemy to także doskonały wybór dla właścicieli przydomowych ogródków, którzy niekoniecznie mają czas, by się nimi codziennie zajmować. Dobrze dobrana automatyka do ogrodu wiele czynności wykona za nich.

Mowa tu przede wszystkim o podlewaniu roślin. Zraszacze będą uruchamiać się w określonych godzinach lub na podstawie informacji o pogodzie. Dzięki zainstalowaniu czujników ruchu, woda przestanie płynąć w momencie, gdy wejdziemy na teren ogrodu. Poza zraszaczami, w jednym systemie możemy zintegrować również oświetlenie, podgrzewanie (np. podjazdów), alarm, monitoring, a także bramy, furtki i szlabany.

Inne przykłady wykorzystania automatyki domowej 

Powyższe sposoby użycia systemów inteligentnych oczywiście nie wyczerpują wszystkich możliwości, z jakich korzystać mogą domownicy. Czujniki i poszczególne moduły pozwolą między innymi na:

  •       automatyczne sterowanie roletami, żaluzjami i markizami,
  •       uruchamianie i wyłączanie urządzeń RTV i AGD,
  •       integrację systemów alarmowych i monitoringu,
  •       obsługę czujników zalania, pożaru oraz włamania,
  •       samoczynne działanie bram wjazdowych, drzwi garażowych, furtek etc.

Każda czynność realizowana jest w sposób automatyczny. Udział użytkownika ogranicza się więc do konfiguracji systemu, dostosowania go do własnych potrzeb, a także wprowadzania ewentualnych zmian. Taka rozwiązania gwarantują mnóstwo korzyści – zaczynając od zwykłej wygody, a kończąc na oszczędności energii elektrycznej oraz grzewczej.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy

Likes:
0 0
Views:
562
Article Categories:
Dom i ogród

Comments are closed.