Styczniki modułowe do zastosowań przemysłowych

bezpiecznik

Układy sterowania systemami przemysłowymi dostosowywane są do pracy w różnych, często trudnych warunkach. Z tego też względu należy je dobierać po uwzględnieniu wielu kluczowych kryteriów, odnoszących się do specyfiki zadań, jakie mają wykonywać. Dobrym na to przykładem są chociażby styczniki modułowe.

Tego typu aparaty wykonawcze służą przede wszystkim do sterowania prądem w instalacjach elektrycznych. W przypadku zastosowania przemysłowego, stosowane są między innymi w układach zasilania silników elektrycznych, ale też w instalacjach oświetleniowych, grzewczych czy wentylacyjnych.

Styczniki modułowe, dzięki dwóm przerwom zestykowym, znacznie lepiej radzą sobie z obsługą układów wysokoprądowych niż standardowe przekaźniki. Dobrze znoszą również obciążenia o charakterze indukcyjnym. Nie oznacza to jednak, że każdy stycznik sprawdzi się w zastosowaniach przemysłowych. Przed zakupem urządzenia należy więc zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii.

Jakie styczniki modułowe dla przemysłu? 

Bez analizy konkretnych parametrów technicznych się nie obejdzie. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować sprzęt do zadań, jakie ma spełniać. W przypadku zakupu modeli do użytku przemysłowego, sprawdzić warto między innymi napięcie zasilania cewki. Styczniki modułowe do tego typu zadań przeważnie obsługują zarówno prąd stały, jak i przemienny (AC/DC), a samo napięcie wynosi 24 V lub 230 V. Na rynku znaleźć można również sprzęty o następujących parametrach cewki:

  •       24 V AC,
  •       24 V DC,
  •       230 V AC.

Jak można się domyślić, nie są to jedyne kwestie, które wymagają naszej uwagi. Nie bez znaczenia będzie sama konfiguracja styków, jak również wartość prądu torów głównych (w stycznikach przemysłowych wynosi ona zazwyczaj 25 A, 40 A lub 63 A). Nie należy zapominać także o mocy łączeniowej – zarówno AC1, jak i AC3. Omawiane styczniki elektromagnetyczne przeważnie występują w obudowie modułowej i są montowane na szynie 35 mm.

Podział styczników na modele dostosowane do nisko- i wysokonapięciowych układów automatyki związany jest nie tylko z natężeniem prądu, ale też ich budową. Styczniki w obudowie sześciomodułowej pozwalają na załączanie dużych obciążeń indukcyjnych, sięgających nawet do 100A. W przemyśle często stosowane są również modele trzymodułowe (obciążenia na poziomie 40-63A). Do tego dochodzą styczniki jedno i dwumodułowe, które zazwyczaj służą do obsługi instalacji sterowania oświetleniem lub ogrzewaniem.

Jak działa przemysłowy stycznik modułowy? 

Zastosowanie powyższych elementów pozwala na znaczne zwiększenie poziomu bezpieczeństwa instalacji elektrycznej. Ma to znaczenie zwłaszcza przy układach wysokoprądowych, w ramach których obciążenia osiągają spore wartości. Ryzyko awarii maleje, co oczywiście wpływa na wydłużenie żywotność samej instalacji.

Styczniki modułowe podczas pracy wykorzystują elektromagnes. To z jego pomocą otwierają oraz zamykają obwód – efekt tych działań jest zależny od rodzaju urządzenia.

  •       Styczniki ze stykami normalnie otwartymi (NO). Zamknięcie obwodu następuje pod wpływem napięcia na cewce – prąd jest załączany. W razie zaniku napięcia, obwód się otwiera, a prąd przestaje płynąć.
  •       Styczniki ze stykami normalnie zamkniętymi (NC) – ich zasada działania jest odwrotna. Napięcie podane na cewce rozłącza obwód, natomiast podczas zaniku dochodzi do załączenia prądu.

 Styczniki modułowe elektromagnetyczne to bardzo dobry wybór nie tylko ze względu na sposób ich działania. Wyróżniają się one bardzo wysoką odpornością mechaniczną, a także niskim poborem prądu. Wykorzystanie materiałów wysokiej jakości sprawia, że ich żywotność jest bardzo długa. Wszystko to pozwala na skuteczne zabezpieczenie instalacji elektrycznej, również w przypadku zastosowań przemysłowych.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa

Likes:
0 0
Views:
589
Article Categories:
Dom i ogródTechnologie

Comments are closed.