Rekuperacja – sposób na tanie ogrzewanie i chłodzenie

swieze powietrze w mieszkaniu rekuperator

Rekuperacja to nowoczesne rozwiązanie pozwalające cieszyć się świeżym i czystym powietrzem oraz skutecznie oszczędzać energię cieplną. Wentylacja z odzyskiem ciepła daje możliwość korzystania z jej funkcji przez cały rok – do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń niezależnie od warunków pogodowych panujących na zewnątrz.

System rekuperacji powstał z myślą o niwelowaniu wszelkich strat energii cieplnej, która w przypadku tradycyjnego systemu wentylacji budynku generuje spore ubytki. Rekuperacja nie tylko zapewnia nieograniczony dostęp do czystego powietrza wewnątrz budynku, ale także chroni obiekt przed osadzaniem się grzybów i pleśni. Czym zatem jest rekuperacja, jak wygląda jej montaż i z jakich elementów składa się jej instalacja?

Rekuperacja – system wentylacji dla domu i biura

Najprościej mówiąc – rekuperacja to zmechanizowany system wentylacyjny działający w trybie nawiewno-wywiewnym. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest funkcja ogrzewania i schładzania powietrza, która w skali roku pozwala wygenerować ogromne oszczędności dla danego budynku. Niezwykle skuteczny system wentylacji z funkcją odzyskiwania ciepła pozwala zapewnić znakomite samopoczucie oraz poczucie świeżości. Rekuperacja może być z powodzeniem stosowana zarówno w budynkach mieszkalnych oraz w biurze, sklepie, a także innych lokalach usługowych.

Zasada działania rekuperatorów

Z powietrza usuwanego z budynku, dzięki zastosowaniu rekuperatora, pozyskuje się energię cieplną, którą następnie przekazuje się do świeżego powietrza pozyskiwanego z zewnątrz. W efekcie, pomimo wymiany gazowej, nie traci się posiadanej energii i tym samym oszczędza na wydatkach związanych z uzyskaniem odpowiednich warunków klimatycznych w budynku. W ten sposób oszczędza się nawet do 70% energii cieplnej. Rekuperacja to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdza się przez cały rok, bowiem oprócz podgrzewania powietrza urządzenie skutecznie je ochładza. Cały proces wymiany cieplnej jest całkowicie niezauważalny, bowiem wymiana ciepła jest bezszelestna, dzięki czemu działanie rekuperatora nie wpływa na komfort codziennie wykonywanych obowiązków. Rekuperacja sprawdza się w każdym budynku. Chroni przy tym środowisko poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na pobór paliw kopalnych, które zasilają tradycyjne systemy ogrzewania.

Plusy korzystania z rekuperacji

Podstawową zaletą, która przemawia na korzyść rekuperacji, jest odzyskiwanie energii cieplnej, co generuje ogromne oszczędności. Jednocześnie rekuperacja to także sprawdzona metoda na czyste i świeże powietrze w pomieszczeniach, także na obszarach zagrożonych smogiem czy innymi zanieczyszczeniami. Zaletą wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest zastosowanie systemu filtrów, które przyczyniają się do eliminacji zanieczyszczeń biologicznych i chemicznych z powietrza zewnętrznego wtłaczanego do wnętrza obiektu.

Rekuperacja wspomaga także wentylację budynku poprawiając jego kondycję. System wentylacji sprawdza się szczególnie  w łazienkach, kuchniach, pomieszczeniach gospodarczych, biurach, sypialniach, a także laboratoriach i gabinetach medycznych. Do pozostałych zalet związanych z montażem rekuperacji zalicza się:

-brak konieczności otwierania okien i tradycyjnego wietrzenia pomieszczenia – w ten sposób niweluje się nie tylko zanieczyszczenia, ale także ogranicza się zewnętrzny hałas;

-dodatkową możliwość stosowania zewnętrznych filtrów odpowiedzialnych za wentylację;

-ochronę zdrowia i poprawę samopoczucia;

-optymalny poziom wilgotności powietrza w pomieszczeniu, który chroni skórę przed przesuszeniem.

Chcąc korzystać z zalet nowoczesnych rekuperatorów warto wybrać sprawdzone rozwiązania. Rekuperatory marki Toshiba VN oraz Toshiba MMD-VN(K)_HEXE cechują się niezwykłą wydajnością oraz oszczędnością energii. W zależności od indywidualnych preferencji rekuperatory Toshiba dostępne są w różnych rozmiarach, dzięki czemu ich wydajność zostanie dostosowana do wielkości i charakterystyki obiektu. Dodatkowym atutem jest możliwość sterowania urządzeniem za pomocą magistrali TCC-Link, która pozwala dobrać optymalne ustawienia za pomocą wybranego urządzenia mobilnego.

System rekuperacji to sprawdzone rozwiązanie, które zapewnia tanie ogrzewanie i chłodzenie. W pełni wydajny system wentylacji chroni zdrowie osób znajdujących się wewnątrz zapewniając tym samym doskonale samopoczucie i ciągle uczucie świeżości.

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

Likes:
0 0
Views:
1006

Comments are closed.