Raport początkowy do pozwolenia zintegrowanego – czym jest i czego dotyczy?

raport poczatkowy do pozwolenia zintegrowanego czym jest i czego dotyczy

Pozwolenie zintegrowane to jedna z najtrudniejszych do uzyskania decyzji administracyjnych w prawie ochrony środowiska. Do wniosku o nie należy dołączyć różne dokumenty, w tym m.in. raport początkowy. Czym on właściwie jest i czego dotyczy?

Raport początkowy – co to? Kiedy jest wymagany?

 Raport początkowy o stanie zanieczyszczenia gleby, ziemi i wód gruntowych substancjami powodującymi ryzyko – bo tak brzmi jego pełna nazwa – to wnikliwa analiza, która wskazuje rzeczywisty stan środowiska wodno-gruntowego na danym terenie. W momencie likwidacji instalacji lub urządzenia emitującego zanieczyszczenia pozwala on ocenić, w jakim stopniu prowadzona działalność pogorszyła jakość analizowanego obszaru.

Kiedy sporządzenie raportu początkowego jest konieczne?

 Chociaż raport początkowy często jest wymieniany jako obowiązkowy załącznik wniosku o pozwolenie zintegrowane, nie w każdym przypadku jest on konieczny. Żeby ocenić zasadność jego opracowania, przedsiębiorca musi przeprowadzić analizę ryzyka (analizę konieczności wykonania raportu). Ma ona na celu określić, czy istnieje prawdopodobieństwo, że wykorzystywane w ramach prowadzonej działalności instalacje lub urządzenia są w stanie zanieczyścić środowisko wodno-gruntowe. Jeśli tak, sporządzenie raportu jest konieczne.

Ostatecznie to organ ochrony środowiska ocenia – po analizie dokumentów dołączonych do wniosku o pozwolenie zintegrowane – czy raport początkowy jest wymagany. W praktyce określa tym samym poprawność przeprowadzonej przez przedsiębiorcę analizy ryzyka. Co ważne, dokument może być wymagany także w przypadku procedury zmiany obecnego pozwolenia zintegrowanego.

Kto powinien opracować raport początkowy?

 Ustawa – Prawo ochrony środowiska z dnia 11 lipca 2014 r. (Dz.U. 2014 poz. 1101 ze zm.) nie wskazuje jednoznacznie, kto powinien stworzyć raport początkowy. Przyjmuje się jednak, że powinien być to specjalista z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem. Inaczej dokument może zawierać braki merytoryczne i formalne, co nie spotka się z przychylnością organu ochrony środowiska.

Szukasz ekspertów, którzy przeprowadzą analizę ryzyka i opracują raport początkowy? A może potrzebujesz pomocy w napisaniu i skompletowaniu wniosku o pozwolenie zintegrowane? Niezbędne wsparcie uzyskasz, korzystając z usług firmy oferującej konsulting środowiskowy. Zatrudnieni w niej eksperci przygotują wszelkie niezbędne dokumenty i przeprowadzą Cię przez całą procedurę uzyskania pozwolenia zintegrowanego.

Raport początkowy – co powinien zawierać?

 Raport początkowy to istotny załącznik wniosku o pozwolenie zintegrowane. Z tego względu powinien być sporządzony dokładnie i rzetelnie. Jeśli jest wymagany, powinien on zawierać:

  • informacje o aktualnie prowadzonej działalności na terenie zakładu,
  • informacje o działalnościach prowadzonych na analizowanym obszarze w przeszłości,
  • listę niebezpiecznych substancji, które są produkowane, uwalniane bądź wykorzystywane przez instalacje lub urządzenia wymagające pozwolenia zintegrowanego,
  • wyniki badań przeprowadzonych przez akredytowane laboratorium, które wskazują ilość produkowanych, uwalnianych bądź wykorzystywanych przez instalacje lub urządzenia substancji niebezpiecznych.

W ramach raportu początkowego nie tylko dokonuje się analizy zanieczyszczeń historycznych czy też określa listę substancji zagrażających środowisku wodno-gruntowemu. Ważnym etapem opracowywania dokumentu jest ustalenie miejsc poboru próbek. To bowiem m.in. na podstawie wyników pomiarów specjalista określa stan początkowy analizowanego terenu.

Raport początkowy to istotny dokument, który należy dołączyć do wniosku o pozwolenie zintegrowane, jeśli eksploatacja instalacji lub urządzenia wiąże się z produkcją, uwalnianiem bądź wykorzystywaniem substancji niebezpiecznych, co z kolei stwarza zagrożenie zanieczyszczenia środowiska wodno-gruntowego na terenie danego zakładu. Jego sporządzenie warto powierzyć specjalistom. To gwarancja, że opracowanie nie będzie zawierać błędów formalnych lub merytorycznych.

źródło: EkoMeritum outsourcing środowiskowy

Likes:
0 0
Views:
24
Article Categories:
Biznes

Comments are closed.