Potęga obrazu w prezentacjach multimedialnych PowerPoint.

powerpoint

Szacuje się, że większość, bo aż 65% polskiego społeczeństwa stanowią wzrokowcy. Przyswajają oni informacje, które widzą w formie pisanej oraz wizualnej, czyli obrazowej. Dodatkowo ludzie, którzy mają przed oczami zarówno tekst, jak i obraz zawsze w pierwszej kolejności zapoznają się z obrazem. Niejednokrotnie dopiero uzupełnienie tekstu grafiką czy wykresem pozwala na pełne zrozumienie przekazu. W codzienności natłoku e-maili i informacji, mózg szuka wytchnienia w postaci innych bodźców niż przekaz tekstowy. Animacje, infografiki, zdjęcia oraz inne formy przekazu za pomocą obrazu są na wagę złota. Prezentacje multimedialne powerpoint są doskonałym sposobem dotarcia do słuchaczy właśnie dlatego, że umożliwiają wielowymiarowe angażowanie uwagi klienta, głównie za pomocą obrazu. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, dlaczego warto przygotować atrakcyjną wizualnie prezentację multimedialną!

Na co zwrócić szczególną uwagę projektując slajdy?

Aż 90% informacji, które przetwarza mózg ma formę wizualną. Jeśli chcesz, aby przekaz z Twojej prezentacji trafił do umysłów i w nich pozostał, POKAŻ co chcesz przekazać. Opowiedz o swojej firmie, produkcie lub usłudze używając, jak najmniejszej ilości słów. Pamiętaj, że w projektowaniu slajdów do prezentacji multimedialnej ważne jest zarówno zawarcie form wizualnych, jak i przestrzeganie zasad typografii.

Czym dokładnie jest wizualizacja i typografia?

Wizualizacja obejmuje graficzny sposób przekazywania informacji. Może on odbywać się za pomocą:

  • rysunków,
  • grafik informacyjnych,
  • wykresów,
  • diagramów,
  • grafów,
  • animacji,
  • elementów interaktywnych.

Typografia to atrakcyjny wizualnie sposób pisania, który obejmuje: styl, symbole, kolorystykę, fonty i kompozycję tekstu. Estetyka publikowanych treści jest ważna, ponieważ przekłada się ona na sposób postrzegania informacji przez odbiorców. Przykładowo, jeśli litery tekstu będą miały optymalną grubość, rozmiar i styl, a ilość wyróżników nie będzie przytłaczała — czytelnik lepiej zapamięta dany przekaz.

Zasady obrazowego przedstawiania informacji w prezentacjach multimedialnych

Percepcja wzrokowa to sposób odbierania informacji wizualnych przez mózg. Dane wskazują, że ludzie są w stanie zapamiętać około 80% rzeczy, które widzą. To przepaść w porównaniu do 20% skuteczności zapamiętywania formy pisemnej. Mózg potrzebuje jedynie 1/10 sekundy, aby zrozumieć pokazywany mu, nieskomplikowany obraz.

Efektywność prezentacji multimedialnych, które zawierają elementy graficzne jest aż o 43% skuteczniejsza niż prezentacja tekstowa. PowerPoint umożliwia urozmaicanie slajdów prezentacji multimedialnych za pomocą wielu efektów wizualnych. Pomimo tego istnieją pewne zasady, których powinno się przestrzegać przygotowując prezentacje multimedialne.

  • Zasada jednej myśli na jeden slajd dotyczy wszystkich prezentacji multimedialnych. Skoro obraz jest przekazem, to tak jak w przypadku tekstu, nie można mieszać obrazowo wyrażonych myśli w obrębie jednego slajdu.
  • Zasada spójności obrazu, tekstu i podkładu dźwiękowego. Wszystkie informacje, choć przekazywane w odmienny sposób muszą się wzajemnie uzupełniać.
  • Zasada czytelności i klarowności przekazu. Wszelkie prezentowane obrazy, zdjęcia i grafiki muszą być dobrej jakości. Nie wolno także zapominać o przestrzeganiu praw autorskich.
  • Zasada umiaru i konsekwencji w użyciu form wizualnych. ,,Co za dużo, to niezdrowo – nawet najciekawsze animacje w zbyt dużej ilości przytłoczą widownię i w końcu ją znudzą. Trzeba się także zastanowić, które formy wizualnej ekspresji najlepiej sprawdzą się przy omawianym temacie i je zastosować.

Proces poznawania człowieka wciąż trwa. Mózg jest najbardziej skomplikowanym i wciąż jeszcze zagadkowym organem. Wiadomo jednak, w jaki sposób najszybciej przyswaja on informacje – poprzez przeżycia i z pomocą obrazów. Niestety samo umieszczenie obrazów w prezentacji nie wystarczy. Dzięki dobrze przygotowanej, zaskakującej i estetycznej wizualnej prezentacji multimedialnej powerpoint możesz zahipnotyzować swoich słuchaczy i osiągnąć dokładnie to, czego chcesz: sukces sprzedażowy, nowego inwestora czy klientów. Jeśli chcesz pokazywać prezentację, która zadziała na Twoich odbiorców, powierz zadanie jej przygotowania specjalistom!

Źródło: Prezentacje PowerPoint – Tworzenie prezentacji 

Likes:
0 0
Views:
737
Article Categories:
Biznes

Comments are closed.