Metraż mieszkania – co dla singla, co dla rodziny?

zakup mieszkania

Zakup mieszkania nigdy nie jest prosty. Pod uwagę należy bowiem wziąć szereg czynników, które mogą mieć wpływ na opłacalność inwestycji oraz wygodę przyszłego życia w nowym lokum. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru jest metraż. Warto zastanowić się, na co się zdecydować, by nie przepłacić.

Mieszkania na sprzedaż – od czego zależy wybór?

Nowe mieszkania powstają obecnie w ogromnych ilościach. Praktycznie w każdym dużym mieście możemy dostrzec mnóstwo placów budowy, na których stawiane pojedyncze bloki, całe osiedla mieszkaniowe czy też segmenty. Tak szeroka oferta pozostawia nam dużą swobodę wyboru, która jednak nie zawsze będzie ona sprzyjająca. Zwłaszcza gdy sami nie wiemy, czego chcemy.

Tego typu problemy często dotyczą właśnie metrażu. Trudno bowiem wskazać jedną wartość, która zawsze okaże się odpowiednia. Z tego  względu, przed podjęciem ostatecznej decyzji, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  • tryb życia – czy większość czasu spędzamy poza mieszkaniem czy może jest ono dla nas głównym miejscem do codziennego funkcjonowania? Odpowiedź na tak postawione pytanie stanie się niezwykle pomocna,
  • możliwości finansowe – większy metraż to większy wydatek, choć trzeba pamiętać, że przy dużych mieszkaniach cena za pojedynczy metr kwadratowy jest niższa,
  • lokalizację – duże mieszkania w centrum większych miast są znacznie droższe od tych ulokowanych poza miastem. Dobrym na to przykładem są chociażby mieszkania pod Warszawą, na przykład w Łomiankach,
  • własne preferencje – niewielki metraż może okazać się ciasny, ale z pewnością łatwiej utrzymać go w czystości. Nie wszyscy jednak lubią gnieździć się na 30-40 metrach. Mowa tu zwłaszcza o osobach, które wychowały się w domach jednorodzinnych.

Mieszkanie w bloku dla singla – jaki metraż?

W większości przypadku osoby samotne decydują się na kawalerki. Trudno się temu dziwić. Skoro mieszkają same, nie potrzebują większej liczby pokojów – salon/sypialnia, kuchnia i łazienka w zupełności wystarczą.

Jest to korzystne zwłaszcza wówczas, gdy ich tryb życia związany jest z częstym przebywaniem poza domem (i nie chodzi tylko o imprezy). Single najczęściej decydują się więc na mieszkania o powierzchni od 20 do około 30-35 metrów kwadratowych. Są one najtańsze, toteż ewentualne obciążenie kredytowe okaże się znośne.

Optymalny metraż mieszkania dla pary

Niektórzy jednak myślą przyszłościowo. Co bowiem w sytuacji, gdy postanowię zamieszkać z chłopakiem lub dziewczyną? Taki dylemat można rozwiązać na dwa sposoby. Możemy albo od razu postawić na nieco większe mieszkanie (np. 40 metrów kwadratowych, z dwoma pokojami) albo pozostać przy kawalerce, którą następnie wynajmiemy bądź sprzedamy. Choć Polacy nadal stronią od częstego zmieniania miejsca zamieszkania, nie jest to wcale zły pomysł. Zwłaszcza w dużych miastach, w których nowe osiedle mieszkaniowe znaleźć nietrudno.

40-45 metrów kwadratowych to często wybór optymalny. Taki metraż pozwala na wydzielenie strefy dziennej od prywatnej, umożliwi również urządzenie pokoju dziecięcego.

Mieszkanie dla rodziny

Gdy pojawiają się dzieci, zwiększają się potrzeby mieszkaniowe, to naturalne. Dobór optymalnego metrażu dla większej rodziny to szczególny problem. Duże lokale kosztują bowiem naprawdę sporo, zwłaszcza w dużych miastach. Rozwiązaniem mogą okazać się mieszkania pod miastem lub lokum nieco innego typu. W ostatnim czasie sporą popularnością cieszą się segmenty w Łomiankach, także wśród rodzin.

W tym niewielkim mieście zlokalizowanym w niewielkiej odległości od stolicy zakupić możemy segment o metrażu od 100 do nawet ponad 150 metrów. I to po znacznie niższej cenie, niż w samej Warszawie. 1 metr kwadratowy kosztuje tam średnio 5-6 tysięcy złotych, podczas gdy w stoli ceny dochodzą nawet do 10 tysięcy. Różnica jest więc kolosalna.

Zakup mieszkania, segmentu lub domu to inwestycja na wiele lat, dlatego należy podchodzić do niej chłodno. Warto najpierw dokładnie przeanalizować własne potrzeby i możliwości, by następnie dokonać właściwego wyboru. Zwłaszcza gdy ma on dotyczyć optymalnego metrażu.

Źródło: SŁAWBUD – deweloper Łomianki

Likes:
0 0
Views:
820
Article Categories:
Dom i ogródLife Style

Comments are closed.