Kontenery na odpady budowlane są jednym z najbardziej efektywnych i praktycznych sposobów gromadzenia i zarządzania odpadami powstającymi na placu budowy. Prawidłowe gospodarowanie odpadami budowlanymi jest kluczowe dla utrzymania porządku, zgodności z przepisami, a także dla minimalizowania negatywnego wpływu na środowisko. Jakie kontenery na odpady dostępne są na rynku? Jak wybrać odpowiedni kontener? I jakie są korzyści z zastosowania kontenerów na odpady na budowie?
Jakie są rodzaje kontenerów na odpady?
Każda budowa generuje mnóstwo różnorodnych odpadów budowlanych. Najczęściej na placu budowy wykorzystywane są kontenery na zmieszane odpady budowlane, w ramach którego może być gromadzony zarówno gruz, jak i tworzywa sztuczne, papier czy tektura. Zdarza się, że klienci wybierają kontener na odpady zmieszane, w którym można gromadzić wszystko, co tylko nie nadaje się do recyklingu. W ofercie są także kontenery na gruz, w których magazynowany jest gruz i inne odpady powstające w trakcie budowy czy remontu. W niektórych przypadkach kierownik budowy czy inwestor decyduje się na kontener na papę, kontener na ziemię czy kontener na gałęzie.
Warto podkreślić, że możesz wybierać nie tylko spośród przeznaczenia kontenerów, ale również ich pojemności czy budowy. Najmniejszym kontenerem dedykowanym do gromadzenia odpadów budowlanych z niewielkich prac remontowych (np. remonty kuchni czy łazienki w bloku) jest Big Bag. Te nylonowe, wytrzymałe worki pozwalają na gromadzenie odpadów o objętości ok. 1 m3 i ciężaru ok. 1 tony. Większe kontenery mają już budowę stalową i gwarantują większe pojemności. W zależności od potrzeb możesz wybierać kontenery o pojemności od 3 do 36 m3. Warto podkreślić, że kontenery występują w wersji otwartej i zamkniętej. Te ostatnie stosuje się przede wszystkim do gromadzenia odpadów niebezpiecznych lub w sytuacjach, kiedy istnieje konieczność zabezpieczenia przed dostępem osób trzecich czy ochrony przed warunkami atmosferycznymi.
Jakie są korzyści z zastosowania kontenerów na budowie?
Zastosowanie kontenerów na odpady przynosi wiele korzyści na placu budowy. Przede wszystkim kontenery pomagają w utrzymaniu porządku na placu budowy, eliminując rozrzucone odpady, które mogą być niebezpieczne dla pracowników i maszyn. Warto podkreślić, że składowanie odpadów w kontenerach minimalizuje ryzyko wypadków i obrażeń, które mogą wystąpić z powodu zalegających odpadów.
Kontenery na śmieci budowlane umożliwiają segregację różnych rodzajów odpadów w jednym miejscu, co ułatwia ich późniejsze przetwarzanie lub recykling. Co więcej, wstępna segregacja takich odpadów będzie wpływać na koszty związane z ich oddaniem do przedsiębiorstwa zajmującego się gromadzeniem odpadów. Ponadto korzystanie z kontenerów na odpady ułatwia przestrzeganie przepisów dotyczących gospodarki odpadami i ochrony środowiska, ponieważ umożliwia łatwe monitorowanie i dokumentowanie odpadów.
Skąd wziąć kontener na budowę?
Nie musisz mieć kontenera na własność. Jest to szczególnie istotne w sytuacji, kiedy prace budowlane prowadzisz nie w sposób stały — tzn. na wielu postępujących po siebie budowach. Sposobem na korzystanie z kontenerów na odpady budowlane jest ich pożyczenie w firmach specjalizujących się w wynajmie maszyn budowlanych. W takich firmach pożyczysz kontener dostosowany do swoich potrzeb. Co więcej, wynajem kontenera możesz połączyć nie tylko z usługą dostarczenia pustego zasobnika, ale również wywiezienia zapełnionego kontenera.
Decydując się na wynajem kontenera warto uprzednio zastanowić się nad dostawcą usługi. Wybierając firmę wynajmującą kontenery na odpady, należy zwrócić uwagę na ich doświadczenie, flotę pojazdów oraz dostępność kontenerów o różnych pojemnościach. Dobrym rozwiązaniem jest wybór firmy, która oferuje kompleksowe usługi, w tym dostawę, odbiór i utylizację odpadów. Wynajmując kontener na odpady budowlane zwróć uwagę także na koszty wynajmu zasobnika. Musisz jednak wiedzieć, że cena wynajmu kontenera uzależniona jest od jego wielkości, rodzaju, okresu wynajmu oraz lokalizacji placu budowy. Ceny mogą obejmować także opłaty za odbiór i utylizację odpadów.