Kasy z kopią elektroniczną – czy nadal warto je kupować?

kasa online

Coraz więcej przedsiębiorców, którzy sprzedają swoje produkty i usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowych, jest zobowiązanych do wymiany dotychczas stosowanych urządzeń fiskalnych na modele online. Czy więc kasy z kopią elektroniczną na dobre odchodzą do lamusa? Czy może nadal warto je kupować?

Kasa online czy z kopią elektroniczną – co wybrać?

Grono przedsiębiorców zobligowanych prawnie do korzystania z kas fiskalnych online stale się poszerza. Już wkrótce, bo od 1 stycznia 2021 roku, do firm zajmujących się wulkanizacją, naprawą pojazdów silnikowych i motorowerów oraz sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego i gazu, które są zobowiązane do stosowania kas fiskalnych online od 1 stycznia 2020 r., dołączą inne podmioty, takie jak:

  • bary, restauracje, fast foody oraz inne placówki, które zajmują się świadczeniem usług związanych z wyżywieniem,
  • hotele, hostele oraz inne podmioty, które oferują krótkoterminowe zakwaterowanie,
  • sprzedawcy brykietu, węgla oraz innych paliw wytwarzanych z węgla.

W ich przypadku kupowanie urządzeń z kopią elektroniczną nie ma więc sensu. Nie dalej bowiem jak za kilka miesięcy czekałaby ich kolejna zmiana. Wiązałoby się to zatem nie tylko z dodatkowymi kosztami, ale również koniecznością dopełnienia określonych formalności. Co jednak w przypadku pozostałych przedsiębiorców?

Kasa z kopią elektroniczną – komu jeszcze się nie opłaca?

Kupno kasy fiskalnej z kopią elektroniczną może nie być opłacalne także dla fryzjerów, kosmetyczek, lekarzy i dentystów, budowlańców, prawników oraz klubów fitness i siłowni. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów podmioty te od 1 lipca 2021 r. są zobowiązane do stosowania kas fiskalnych online (w przypadku obiektów służących poprawie kondycji fizycznej, czyli m.in. klubów fitness i siłowni, obowiązek ten dotyczy wyłącznie wstępu). Już teraz więc mogą zdecydować się na wymianę urządzenia, by mieć problem z głowy. Zachęca ku temu 90% ulga na zakup kasy fiskalnej online.

Wyjątek od tej reguły mogą stanowić ci przedsiębiorcy, którzy wiedzą, że przed 1 lipca 2021 r. przestaną prowadzić działalność gospodarczą, jednak z uwagi np. na wykorzystanie pamięci fiskalnej muszą wymienić dotychczasowe urządzenie już teraz. W takiej sytuacji lepszym wyborem będzie kasa fiskalna z kopią elektroniczną. Jest bowiem tańsza (czasem nawet o kilkaset złotych) od modelów online.

Kasa z kopią elektroniczną – dla kogo?

Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność inną niż wyżej wymienione, nie muszą wymieniać dotychczasowego urządzenia na model online w określonym terminie. Niemniej zakup kasy fiskalnej z elektroniczną kopią będzie możliwy jedynie do 31 grudnia 2022 r. Od 1 stycznia 2023 r. fiskalizacja urządzeń tego typu nie będzie przeprowadzana.

Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy nie będą mogli korzystać z zakupionych przed tym terminem urządzeń. Będą, jednak aż do momentu zapełnienia pamięci fiskalnej. A kiedy to nastąpi? To zależy od pojemności urządzenia i wielkości prowadzonego biznesu. W niektórych przypadkach kasę fiskalną z kopią elektroniczną zakupioną w grudniu 2022 r. będzie można wykorzystywać niemal do 2030 r., o ile w trakcie użytkowania sprzętu nie wystąpi awaria uniemożliwiająca dalsze korzystanie z niego. Wówczas podmiot będzie musiał kupić kasę fiskalną online.

Co jednak ważne, przedsiębiorca, który decyduje się na zakup kasy z elektroniczną kopią, nie może liczyć na przewidzianą przez Ministerstwo Finansów ulgę, wynoszącą nawet do 90% kosztów poniesionych w związku z nabyciem nowego sprzętu. Obowiązuje ona wyłącznie w przypadku zakupu kasy fiskalnej online.

Kasy fiskalne online to nowoczesne urządzenia, które oferują wiele przydatnych funkcji. W efekcie usprawniają obsługę klienta, co może przełożyć się na wyższą sprzedaż. Głównym celem ich wdrożenia jest jedna zmniejszenie rozmiarów szarej strefy w sektorze sprzedaży B2C, a co za tym idzie zwiększenie wpływów do budżetu państwa.

Źródło: CentrumKas

Likes:
0 0
Views:
601
Article Categories:
BiznesTechnologie

Comments are closed.