Czy wiesz, że podczas godziny pływania na basenie nasz organizm w zależności od ilości przepłyniętych długości oraz intensywności wysiłku jest w stanie spalić od 300 kcal do 1000 kcal? Co najlepsze – jest to sport, który może uprawiać każdy z Nas – niezależnie od wieku, płci, wagi, kondycji fizycznej oraz środków finansowych.
Pływanie ma bardzo dużo zalet, z czego najważniejszą jest oczywiście wpływ na dobre samopoczucie. Ale to nie wszystko! Pływanie wspaniale buduje sylwetkę, poprawia kondycję i stan zdrowia, przyspiesza metabolizm – jest polecany osobom z płaskostopiem oraz po rehabilitacjach, które chcą na nowo rozpocząć przygodę z aktywnością. Co więcej – w wodzie nasze stawy nie są obciążone tak jak podczas ćwiczeń na siłowni. Jak pływać lepiej i szybciej, aby treningi na basenie były jeszcze bardziej efektywne? Podpowiadamy!
Regularne wizyty na basenie
Oczywistym faktem jest to, że regularność w każdym sporcie jest kluczem do sukcesu. Tu także nie ma wyjątku. Pierwsze efekty można zauważyć już po kilku, pierwszych tygodniach – dzięki regularnemu pływaniu nasze samopoczucie poprawia się, poziom stresu spada, poprawie ulega również koordynacja ruchowa, która ma wpływ na zgubienie zbędnych kilogramów oraz korektę wadę postawy.
Osoby borykające się z rożnego typu dolegliwościami kręgosłupa – przy regularnym pływaniu na pewno poczują ogromną różnicę. Jasną sprawą jest to, iż proporcjonalnie do szybkości wykonanych ćwiczeń nasze serce robi więcej uderzeń na minutę, a wysiłek staje się większy. Dzięki szybszemu pływaniu spalamy też więcej kalorii – wpływamy na wzmocnienie mięśni, poprawiamy kondycję i wytrzymałość oraz pobudzamy układ krążeniowy do działania.
Po czasie jesteśmy w stanie zauważyć różnicę w pracy układu oddechowego. Co to oznacza? Pływanie posiada mnóstwo prozdrowotnych zalet oraz wpływa w cudowny sposób na nasz nastrój, co przekłada się na wydajniejsze funkcjonowanie w ciągu dnia i lepszą formę.
Jaki poprawić technikę pływania?
Aby poprawić technikę pływania – warto zwrócić uwagę na odpowiednią postawę ciała jak i właściwy oddech. Naprzemienny ruch, proste nogi, ściągnięte łopatki – to tylko niektóre elementy poprawnego pływania. Jedna z zasad mówi o tym, że najpierw wchodzą do wody dłonie – następnie poruszają się nogi. Ważne jest ułożenie ciała równolegle do tafli wody. Taka forma aktywności fizycznej nie tylko polepszy kondycję, ale również wzmocni układ odpornościowy.Ś
Doskonalenie technik pływania
Aby treningi na basenie przynosiły jeszcze lepsze efekty – warto zastanowić się nad poprawą najczęściej stosowanych technik. Dzięki lekcjom pływania pod okiem doświadczonych osób – łatwiej nabierzemy wprawy, zwrócimy również większą uwagę na istotne, być może do tej pory pomijane szczegóły. Dla kogo szkoła pływania dla dzieci i dorosłych? Dla wszystkich tych z nas, którzy chcą poczuć się swobodniej w wodzie oraz udoskonalić potrzebne do wydajnego pływania umiejętności! Profesjonalni instruktorzy udzielą nie tylko praktycznych rad, ale również nauczą poprawnego stylu od podstaw.