Jak dopasować moc instalacji fotowoltaicznej dla domu?

pv

Zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi w Polsce rośnie z roku na rok. Coraz więcej gospodarstw domowych zgłasza chęć wytwarzania własnej energii elektrycznej. Przed rozpoczęciem inwestycji warto jednak zastanowić się nad pewnymi kwestiami, w tym odpowiednią wielkością systemu. Zbyt mały nie sprosta zapotrzebowaniu domowników, zbyt duży obniży opłacalność przedsięwzięcia. Jak więc właściwie dopasować moc instalacji fotowoltaicznej?

Jak wstępnie oszacować moc instalacji fotowoltaicznej? 

Podstawową kwestią, na jaką należy zwrócić uwagę przy doborze mocy systemu fotowoltaicznego, jest zużycie prądu w danym gospodarstwie domowym w ciągu roku. Parametr ten determinuje nie tylko wielkość instalacji, ale również okres zwrotu inwestycji. Im bowiem system zostanie lepiej dopasowany do zapotrzebowania domowników, tym szybciej związane z nim wydatki się zwrócą. Jak jednak określić zużycie energii elektrycznej? Najprostszą metodą jest analiza rachunków za prąd.

Na tym jednak nie koniec. Żeby odpowiednio dobrać moc instalacji fotowoltaicznej, należy wziąć pod uwagę także nowy sposób rozliczania energii wytworzonej przez prosumentów (który pozwala na wprowadzenie do sieci nadwyżki prądu, a następnie jej odebranie) oraz ilość energii produkowanej przez instalację PV (średnio od 950 do 1100 kWh/kWp). Wówczas na podstawie ilości zużytej energii lub wysokości rachunków można dokonać wstępnej kalkulacji. Jak to wygląda w praktyce? W przypadku instalacji fotowoltaicznej o mocy:

  •       do 10 kW – na każde zużyte rocznie 1000 kWh prądu należy dobrać ok. 1,25 kWp mocy systemu lub na każde 100 zł wydane na energię na rachunku miesięcznym należy dobrać 2,75 kWp mocy systemu,
  •       od 10 do 50 kW – na każde zużyte rocznie 1000 kWh energii trzeba dobrać ok. 1,41 kWp mocy instalacji lub na każde 100 zł wydane na prąd na rachunku miesięcznym należy dobrać 3 kWp mocy instalacji.

Moc instalacji fotowoltaicznej – wzór 

Przy ustalaniu optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej można również posiłkować się następującym wzorem:

 , gdzie 

Ek – to ilość energii zużywanej rocznie (kWh),

a – to procentowy udział bieżącej konsumpcji własnej,

b – to procentowy udział ilości energii oddanej do sieci, przy czym a+b = 100%,

opust – w przypadku instalacji fotowoltaicznych o mocy do 10 kW wynosi 0,8, a powyżej 10 kW 0,7,

uzysk – to roczna produkcja prądu z 1 kWp zainstalowanej mocy przez instalację fotowoltaiczną 

Co więcej, w sieci można znaleźć wiele kalkulatorów fotowoltaicznych, które pozwolą w przybliżeniu określić optymalną moc instalacji. Nic jednak nie zastąpi konsultacji z doradcą energetycznym. Każda profesjonalna firma świadcząca usługi z zakresu fotowoltaiki powinna zapewniać taką możliwość.

Specjalista weźmie pod uwagę nie tylko zapotrzebowanie energetyczne domowników, ale również możliwości montażowe, projekt techniczny oraz parametry, jakimi charakteryzują się konkretne panele fotowoltaiczne. Tylko w ten sposób można w pełni określić moc i wielkość instalacji. Własne obliczenia lub posiłkowanie się internetowym kalkulatorem to pomocne rozwiązania, jednak nie uwzględniają pozostałych aspektów technicznych, takich jak kąt nachylenia dachu. Trudno więc wymagać od nich precyzji.

Dobór mocy instalacji fotowoltaicznej – o czym jeszcze pamiętać? 

Przy projektowaniu instalacji fotowoltaicznej należy wziąć pod uwagę także wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną w przyszłości. Nowy członek rodziny, zmiana sposobu ogrzewania budynku na elektryczny czy też zakup energochłonnych urządzeń – wszystko to zwiększa popyt na prąd, co warto uwzględnić w wyliczeniach. W przeciwnym razie instalacja fotowoltaiczna szybko będzie wymagać rozbudowy, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Odpowiedni dobór mocy instalacji PV to kluczowy aspekt wpływający na jej prawidłowe funkcjonowanie. Żeby właściwie zaprojektować system, pod uwagę należy wziąć wiele czynników, nie tylko tak oczywistych jak roczne zużycie energii. Dlatego dobór mocy warto powierzyć specjalistom. Dokładnie przeanalizują oni bowiem wszystkie aspekty i opracują projekt idealnie dopasowany do potrzeb inwestora.

Źródło: Inverter

Likes:
0 0
Views:
542
Article Categories:
Dom i ogródTechnologie

Comments are closed.