Fotowoltaika. Montaż samodzielny czy z wyspecjalizowaną firmą

energia sloneczna

Rosnące zainteresowanie zakupem i montażem paneli fotowoltaicznych spowodowane wzrostem opłat za prąd sprawiło, że wielu inwestorów musiało stanąć przed wyborem firmy montującej panele PV. Dlaczego warto wybrać profesjonalną firmę i kiedy można zainstalować fotowoltaikę samodzielnie?

Panele fotowoltaiczne. Moc instalacji i warunki

Decydując się na zakup fotowoltaiki, musimy zdawać sobie sprawę z tego, że jej skuteczność zależy nie tylko od dobrej jakości paneli PV, ale przede wszystkim umiejętnego określenia mocy instalacji słonecznej dla naszego domu. Jeżeli chcemy, aby moduły fotowoltaiczne w pełni pokryły nasze zapotrzebowanie na prąd, to powinniśmy zadbać o odpowiednią specyfikację fotowoltaiki i dobre warunki do jej bezpiecznego montażu. Bardzo ważna w tej kwestii jest umiejętność prawidłowej interpretacji dotychczasowych rachunków za prąd, która da nam pełny obraz realnego zapotrzebowania rocznego naszego domu na energię elektryczną.

Uzysk energetyczny paneli PV bardzo zależy od warunków instalacji domowej elektrowni słonecznej. Wybierając moduły fotowoltaiczne, musimy zatem określić nie tylko ich moc, ilość i jakość energetyczną, ale i dokładnie wskazać miejsce ich montażu. Ważne jest nachylenie i nasłonecznienie dachu lub podłoża pod instalację modułów. Należy także wyeliminować miejsca, które nawet czasowo będą zacienione, zmniejszając tym samym efektywność paneli PV. Skuteczność fotowoltaiki zależy zatem od wielu czynników. Jeżeli chcemy uniknąć błędów projektowych i instalacyjnych, które mogłyby wygenerować niepotrzebne koszty, to warto zwrócić się o pomoc do profesjonalnych instalatorów, którzy określą najlepsze warunki do montażu fotowoltaiki.

Czy mogę samodzielnie zamontować panele PV?

Tak. Montaż paneli fotowoltaicznych w gruncie rzeczy nie jest zbyt skomplikowany i przy odpowiednim przygotowaniu technicznym będziemy w stanie zamontować samodzielnie panele PV na dachu. Warunkiem bezpiecznej i skutecznej instalacji fotowoltaiki jest jednak nie tylko dobrej jakości sprzęt, ale i specjalistyczna wiedza i umiejętności z zakresu montażu urządzeń elektrycznych. Ponadto bez przynajmniej minimalnej wiedzy na temat OZE i zasady działania ogniw słonecznych nie będziemy w stanie samodzielnie ustalić parametrów technicznych dla paneli PV i zamontować modułów fotowoltaicznych w sposób prawidłowy.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na samodzielny montaż fotowoltaiki, pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu miejsca do instalacji modułów i zabezpieczeniu wszystkich elementów składowych fotowoltaiki. Pamiętajmy, że nawet niewielkie uszkodzenie urządzenia fotowoltaicznego nie tylko obniża jego efektywność wytwórczą energii elektrycznej, ale i skutkuje utratą gwarancji na sprzęt.

Panele fotowoltaiczne. Tylko profesjonalna firma!

Przy zakupie fotowoltaiki świetnym rozwiązaniem jest wybór firmy, która nie tylko oferuje wysokiej jakości panele PV, ale i zapewnia kompleksową obsługę instalacyjną i serwisową. Fachowcy, którzy od lat zajmują się OZE, będą w stanie nie tylko przygotować projekt instalacji słonecznej dla naszego domu, ale i zoptymalizować jej parametry tak, aby odpowiadały jego potrzebom energetycznym. Co istotne, oprócz pomocy przy projektowaniu rozwiązań instalacyjnych paneli fotowoltaicznych profesjonalna firma zazwyczaj zapewnia także stałą opiekę serwisową po uruchomieniu fotowoltaiki i monitoruje pracę modułów PV.

Zanim zdecydujemy się na wybór firmy instalującej panele PV, sprawdźmy, czy zatrudnieni w niej instalatorzy i doradcy posiadają odpowiednie certyfikaty Urzędu Dozoru Technicznego w zakresie instalowania urządzeń fotowoltaicznych. Monterzy fotowoltaiki powinni też wykazać się doświadczeniem w instalowaniu urządzeń odnawialnych źródeł energii. Tylko w takim przypadku będziemy mieć pewność, że panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane na naszym domu prawidłowo i z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności. Sprawdźmy też, czy firma, która oferuje sprzedaż i montaż modułów PV, dysponuje ubezpieczeniem na wypadek uszkodzenia któregoś z elementów ogniw słonecznych podczas ich instalowania.

Źródło: House Solutions – fotowoltaika

Likes:
0 0
Views:
557

Comments are closed.